Rundrejse med Glacier Express
Glacier Express – panoramaudsigt over alperne
Rejsens højdepunkter
- Landwasser Viadukten: Den smukke viadukt og dens maleriske placering, gør den til et højdepunkt for alle togelskere
- Oberalppasset: Som det højeste punkt på Glacier Express' rute, byder Oberalp-passet på en fantastisk udsigt over Alperne
- Albula-passet: En af de mest imponerende dele af ruten, Albula-passet er kendt for sine dramatiske udsigter og smalle kløfter.
- Behagelige ophold i Frankfurt, Zermatt og St. Moritz
Oplev den verdensberømte Glacier Express mellem Zermatt og St. Moritz
Tag med på en uforglemmelig rundrejse gennem Schweiz, hvor du får mulighed for at opleve nogle af landets mest betagende destinationer.
Rejsen starter i den idylliske by Zermatt, hvor du kan beundre det majestætiske Matterhorn og udforske den betagende natur omkring dig. Derfra fortsætter du med den legendariske Glacier Express til St. Moritz. Denne togtur byder på panoramavinduer og luksuriøs komfort, mens du glider gennem enestående landskaber. Undervejs vil du blive forkælet med spektakulære udsigter over alpebjerge, imponerende broer, dybe dale og maleriske landsbyer.
Efter cirka 8 timers rejse når du den eksklusive destination St. Moritz, et glamourøst feriested, der kombinerer betagende natur med en charmerende bystemning.






Togrejsen til Schweiz
Første del af rejsen går med DSB til Hamborg, hvor du har god tid til at skifte tog og fortsætte videre med højhastighedstoget mod Frankfurt. Toget byder på en hyggelig restaurantvogn, hvor du kan slappe af og nyde et lækkert måltid undervejs. Næste dag, efter en komfortabel overnatning på et godt hotel nær banegården i Frankfurt, venter en naturskøn togtur mod Schweiz. På strækningen mod Zermatt vil du blive forkælet med fantastiske udsigter, som gør rejsen til en uforglemmelig oplevelse. Du ankommer til Zermatt om eftermiddagen, klar til at udforske de betagende omgivelser. Læs mere om togene på denne rejse længere nede på siden.
Hotelovernatning eller nattog
Som standard inkluderer vores længere rejser en hotelovernatning undervejs ved banegården, da vi har erfaret, at det giver den bedste rejseoplevelse, komfort og mulighed for at nyde landskaberne i dagslys.
Det er også muligt at rejse i nattog, hvis der er ledige kupéer, hvilket kan kræve fleksibilitet med rejsedatoerne. En nattogskupé er ofte dyrere end en hotelovernatning. Ønsker du nattog, kan du angive dette i formularen nederst på siden.




Rejseoversigt
Dag 1: Danmark - Frankfurt
Første dag på rejsen starter med tog fra Danmark til Hamborg. Ved ankomst til Hamborg har vi sørget for god skiftetid til den næste forbindelse videre til Frankfurt, hvor en blød hotelseng venter, på et godt hotel, beliggende tæt på banegården.
Dag 2: Frankfurt - Zermatt
Efter morgenmad på hotellet i Frankfurt fortsætter rejsen gennem naturskønne landskaber mod Zermatt i Schweiz, hvor du ankommer ud på eftermiddagen og er klar til check in på hotellet.
Dag 2-4: Ophold i Zermatt
Nyd opholdet i Zermatt, og oplev blandt andet det ikoniske Matterhorn, et af verdens mest genkendelige bjerge. Du kan beundre det majestætiske bjerg fra forskellige udsigtspunkter i byen, og hvis du er eventyrlysten, kan du tage på vandreture fra byen.
Dag 4: Zermatt - St. Moritz (Glacier Express)
Dagen er kommet til en af rejsens mest uforglemmelige oplevelser – togturen med Glacier Express fra Zermatt til St. Moritz. I 8 timer vil du blive forkælet med storslåede udsigter gennem togsets store panoramavinduer. Turen tager dig blandt andet forbi den ikoniske Landwasser Viadukt, en imponerende stenbro, der rejser sig 65 meter op i luften og strækker sig 136 meter langt.
Glacier Express-togene er kendt for deres elegance og komfort. Panoramavognene er rummelige og giver dig mulighed for at sidde tilbagelænet og nyde udsigten, mens du krydser imponerende broer og kører gennem tunneler. Det er muligt at tilkøbe 3-retters menu eller en række af andre snacks og retter, som kan nydes undervejs.
Dag 4-6: Ophold i St. Moritz
Efter ankomsten til St. Moritz ud på eftermiddagen er det tid til at tjekke ind på dit hotel, som tilbyder et behageligt ophold og fungerer som en perfekt base for at udforske byen. Tag f.eks. svævebanen op til Piz Nair, hvor du kan nyde en spektakulær panoramautsigt over St. Moritz, Engadine-dalen og de majestætiske alper omkring dig.
Dag 6: St. Moritz - Frankfurt
Efter nogle skønne dage i Schweiz, begynder hjemrejsen med tog fra St. Moritz til Frankfurt. En smuk tur gennem det Schweiziske landskab.
Du ankommer til Frankfurt tidligt på aftenen, hvor vi har sørget for en blød hotelseng, nær banegården.
Dag 7: Frankfurt - Danmark
Rejsen er nået til sin sidste dag. Efter morgenmad på hotellet i Frankfurt, går turen videre med et enkelt skift i Hamborg, før hjemkomst i Danmark om eftermiddagen.
Tilpas og skræddersy din togrejse med GrønRejs!
Alle vores rejser kan skræddersys helt efter dine ønsker, så du får præcis den rejse, du drømmer om. Du vælger, om togrejsen skal være på 1. eller 2. klasse, om du vil besøge flere destinationer, tilføje ekstra overnatninger eller noget helt andet. Vores mål er at tilpasse rejsen perfekt efter jeres ønsker og budget, så I får den bedste oplevelse.
Tog på rejsen
DSB, EuroCity (EC)
DB, InterCity Express (ICE)
DB, EuroCity-Express (ECE)
Glacier Express
Indkvartering
Vi samarbejder med en række dejlige hoteller af forskellige standarder – alle med en god beliggenhed. Derudover har vi mulighed for at booke lejligheder, efter vores gæsters ønsker og behov. Fortæl os gerne om jeres ønsker for indkvartering i formularen nederst på siden, så finder vi det bedste match til jeres rejse.
- Flere forskellige typer indkvartering
- God og central beliggenhed i byen
- Kort afstand til byens togstation
- Gå-afstand til flere seværdigheder






Det siger vores gæster
Prisinformation
Priserne er fra-priser og er baseret på et forslag til en pakkerejse, men vi kan skræddersy rejsen efter jeres ønsker, rejsedage og andre præferencer.
- Vi indregner billet-rabatter til seniorer og unge.
- Børn under 2 år rejser ofte gratis, men prisen varierer.
*Priserne er gældende pr. person, ved delt værelse (evt. enkeltværelsestillæg må tilregnes)
Periode
Hele året
Pris baseret på
7 dage / 6 nætter
Pris pr person*
fra 9.950 DKK
Barn 2-11 år
fra 4.950 DKK
Inkluderet
- Alle rejsens tog- og pladsbilletter
- Togbilletter med Glacier Express
- 2 nætter på hotel i Frankfurt ved banegården (1 nat hver vej)
- 2 nætters ophold i Zermatt
- 2 nætters ophold i St. Moritz
- Morgenmad inkl. alle dage
- Personlig rejsekonsulent
- Support før, under og efter rejsen
- 24 timers nødtelefon
- Gebyr til Rejsegarantifonden
Få et tilbud på rejsen
Udfyld formularen med dine ønsker, så vender vi tilbage med et rejseforslag. Tjek gerne dit spam filter. Vores koncept er pakkerejser med tog og indkvartering. Togbilletter sælges ikke separat.
Hvorfor rejse med os
Tilfredshed
Vi stræber efter at levere den bedste service, hvilket afspejles i vores Trustpilot score på 4,8 stjerner.
Skræddersyet og personlig rejse
Vi skræddersyr din rejse efter dine behov, så du kan realisere drømmerejsen.
Afrejse og tryghed
Tryghed før, under og efter rejsen. 24/7 nødtelefon og dækning af Rejsegarantifonden og pakkerejseloven.
Bæredygtig rejser
Vælg en togrejse for et grønnere alternativ, der reducerer CO2-udledningen markant i forhold til fly.



